Probiotyki na biegunkę w ciąży – czy można je stosować?

0
1208
Probiotyki na biegunkę w ciąży

Powszechnie uważa się, że ciąża jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Niestety, mogą jej towarzyszyć liczne dolegliwości. Jedną z nich jest biegunka w ciąży. Chociaż występuje ona stosunkowo rzadko, to jednak może być bardzo uporczywa dla przyszłej mamy. Co więc należy zrobić, aby jak najszybciej się jej pozbyć? Jednym z rozwiązań jest stosowanie probiotyków.

Jak poradzić sobie z biegunką w ciąży?

Najważniejsze, aby w trakcie biegunki przyjmować odpowiednią ilość płynów. Pozwoli to uniknąć odwodnienia, które jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia i życia matki, jak i nienarodzonego dziecka. Najlepsza do picia będzie przegotowana woda, jednak dobrze działają również herbatki ziołowe. Ważne jest także to, aby spożywać lekkostrawne posiłki. Takie domowe sposoby mogą jednak okazać się niewystarczające. Po jakie rozwiązanie warto wtedy sięgnąć?

Co stosować na biegunkę w ciąży?

Biegunka powoduje nie tylko znaczną utratę wody, lecz także cennych elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego tak ważne jest szybkie pozbycie się tej uporczywej dolegliwości. Wielu specjalistów zaleca wtedy przyjmowanie probiotyków na biegunkę ze szczepami bakterii, które mają korzystny wpływ na mikroflorę jelit. Największą skutecznością w leczeniu biegunki charakteryzuje się szczep o nazwie Lactobacillus rhamnosus GG. Ten typ bakterii znaleźć można między innymi w preparacie Active Flora baby. Probiotyk dla kobiet w ciąży zdecydowanie skraca czas trwania biegunki. Udowodniono także, że stosowanie probiotyków w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z przyjmowania probiotyków.

Czym są probiotyki? W jaki sposób działają?

Określenie „probiotyki” odnosi się do preparatów zawierających żywe drobnoustroje, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Są to głównie bakterie produkujące kwas mlekowy oraz drożdżaki. Kolonizują się one w przewodzie pokarmowym, przede wszystkim w jelicie grubym. W jaki sposób działają probiotyki? Po wchłonięciu do jelita gromadzą się one na jego ściankach. W ten sposób tworzą pewnego rodzaju barierę dla bakterii gnilnych oraz różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dodatkowo zakwaszają one środowisko jelita. W ten właśnie sposób zapobiegają one biegunkom. Nie jest to jednak jedyne korzystne działanie probiotyków. Wspomagają one również wchłanianie witamin oraz składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Zwiększają także odporność oraz obniżają poziom złego cholesterolu u osób starszych. Stosowanie probiotyków na biegunkę jest w pełni bezpieczne, dlatego też są one polecane kobietom w ciąży. Warto po nie sięgnąć w przypadku wystąpienia biegunki, jednak świetnie sprawdzą się one również po antybiotykoterapii (gdy konieczne jest odbudowanie naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here