Mleko następne – kiedy wprowadzić je do diety dziecka?

0
5293
Mleko następne - kiedy wprowadzić je do diety dziecka?

Dieta dziecka do momentu ukończenia przez nie czwartego miesiąca życia składa się głównie z mleka.

W tym czasie rozszerza się również dietę maluszka, wprowadzając do jego menu zboża, warzywa, owoce, mięso i ryby, zmniejszając stopniowo dziennie porcje produktów mlecznych. Kiedy wprowadzać do menu dziecka poszczególne produkty?

Mleko w codziennym menu niemowlęcia

Nie każda kobieta może karmić swoje dziecko naturalnie. Decyzji o sztucznym karmieniu nie powinno się podejmować samodzielnie. Warto skorzystać z porad pediatry i doradcy laktacyjnego. Jeśli chodzi o wartość odżywczą modyfikowanych mieszanek, to mogą one stanowić jedyny pokarm w diecie maluszka, do momentu ukończenia 4go miesiąca życia, ze względu na odpowiednią ilość białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i mikroelementów. Należy jednak pamiętać, że karmienie dziecka z butelki może odzwyczaić je od ssania piersi, co z kolei przyczynia się do problemów z laktacją. Mleko następne, wprowadzane do diety, gdy maluch skończy pół roku, może być pomocne w okresie odstawiania dziecka od piersi oraz jako posiłek mleczny zastępujący mleko krowie w pierwszym roku życia.

Rozszerzanie diety niemowlęcia a mleko następne

Schemat żywienia niemowląt stworzony pod patronatem Instytutu Matki Polki szczegółowo określa zasady karmienia małych dzieci. Mleko następne polecane jest nie tylko dla dzieci karmionych sztucznie. Gdy niemowlę kończy 6ty miesiąc życia, naturalny pokarm przestaje dostarczać mu odpowiedniej ilości energii, witamin i składników mineralnych. Wtedy właśnie do diety dziecka wprowadza się nowe produkty. Nie trzeba ściśle trzymać się schematu żywienia niemowląt, ale warto zastosować się do kilku rad, które ułatwią rodzicom i dziecku ten okres:

  • Nowe produkty wprowadza się stopniowo, podając dziecku dwie, trzy łyżeczki, by miało możliwość przyzwyczaić się do nowych smaków.
  • Nie należy wprowadzać do diety niemowlęcia zbyt wielu produktów jednocześnie.
  • Dietę najpierw rozszerza się o produkty zbożowe, czyli wszelkiego rodzaju kaszki mleczne i bezmleczne.
  • Posiłki mleczne powinny być stopniowo zastępowane innymi rodzajami pokarmów.

W pierwszym roku życia nie powinno się podawać dziecku zbyt dużej ilości mleka krowiego. Zastępuje się je mlekiem następnym, które można znaleźć pod adresem http://humana-baby.pl/produkt/humana-2-mleko-nastepne-po-6-miesiacu-350-g/. Na jego bazie można przygotowywać np. kaszki. W składzie mleka znajduje się prebiotyczny błonnik, który wspiera pracę rozwijającego się przewodu pokarmowego maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here