Kolki u niemowląt – co robić, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się dolegliwości? Jakie działania podjąć, gdy kolka jednak się pojawi? Krótki poradnik

0
2617
Kolki u niemowląt – co robić, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się dolegliwości? Jakie działania podjąć, gdy kolka jednak się pojawi? Krótki poradnik

Nawet 40% noworodków i niemowląt może zmagać się z kolką. Choć nie jest to groźna dolegliwość, wywołuje strach i niepokój rodziców. Poznaj sposoby, dzięki którym zmniejszysz ryzyko jej wystąpienia. Sprawdź, co robić, jeśli kolka się pojawi.

Kolki u niemowląt to silny napadowy ból brzucha wynikający z nagromadzenia gazów w jelitach. Zdaniem ekspertów, dotyczy przede wszystkim noworodków po 3. tygodniu życia i może trwać nawet do 12. miesiąca życia, choć z reguły ustępuje po 3-4 miesiącu.

Jak rozpoznać objawy kolki u niemowląt?

Nie każdy płacz, któremu towarzyszy podkurczanie nóżek będzie oznaczał kolkę. Należy ją podejrzewać wówczas, gdy ból/płacz:

  • utrzymuje się minimum 3 godziny w ciągu doby (chodzi o łączny czas),
  • pojawia się 1-3 razy w tygodniu,
  • rozpoczyna się najczęściej po południu lub w godzinach wieczornych
  • nie jest jedynym objawem, a towarzyszy mu wzdęcie brzucha, podkurczanie nóżek, zwiększona ilość wydzielanych gazów.

Należy przy tym podkreślić, że kolki u niemowląt nie powodują spadku masy ciała – dziecko chętnie je pomiędzy okresami napadowego płaczu.

Kolce niemowlęcej można zapobiec

Kolki u niemowląt nie muszą się pojawiać – można im zapobiec, poznając przyczyny takiej dolegliwości. Ich wykluczenie jest jednym z najlepszych sposobów pozwalających uniknąć napadowego płaczu dziecka.

  • Prawidłowa technika karmienia

Bardzo często kolki u niemowląt są wynikiem nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Zła technika karmienia może powodować zwiększenie ilości połykanego powietrza. Gromadzące się pęcherzyki powietrza w przewodzie pokarmowym odpowiadają za skurcze jelit i wzdęcia.

  • Wyeliminowanie nietolerancji laktozy

Specjaliści są zdania, że jedną z przyczyn kolki u niemowląt jest przejściowa nietolerancja laktozy. Niedobór laktazy – enzymu trawiącego ten cukier mleczny może wywoływać przykre dolegliwości.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma kolkę spowodowaną nietolerancją laktozy, skonsultuj z pediatrą podawanie laktazy w kropelkach. Dzięki temu maluch będzie lepiej radził sobie z trawieniem mlecznego cukru.

  • Ograniczenie bodźców oddziałujących na niemowlaka

Przyczyn kolki u niemowląt upatruje się również w zbyt dużym natężeniu bodźców oddziałujących na dziecko. Chcąc więc zapobiec powstawaniu dolegliwości, ogranicz ich ilość do niezbędnego minimum.

  • Unikanie zdenerwowania i sytuacji stresowych

Specjaliści są zdania, że kolka u niemowląt może być wynikiem przemęczenia i stresu mamy. Dziecko wyczuwa zdenerwowanie, także się niepokojąc – potęguje to dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Chcąc zapobiec kolce, należy unikać zdenerwowania. Warto jest odpocząć i nie narażać się na niepotrzebny stres.

Sposoby na złagodzenie objawów kolki u niemowląt

Nie zawsze da się zapobiec kolce u niemowląt. Jeśli, mimo podjętych działań zmniejszających ryzyko jej powstawania, dziecko będzie zanosić się płaczem świadczącym o tej dolegliwości, należy podjąć odpowiednie kroki.

Dobrym sposobem na złagodzenie objawów kolki u niemowląt jest m.in.:

  • delikatny masaż brzucha,
  • przyłożenie ciepłej pieluchy na brzuch,
  • kąpiel w ciepłej wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here