Kiedy wykonać USG połówkowe?

0
1613
Kiedy wykonać USG połówkowe

USG połówkowe to jedno z 4 obowiązkowych badań ultrasonograficznych, które należy wykonać w ciąży. Jest jednak szczególne – najczęściej podczas niego rodzice, jeśli tylko chcą, mogą poznać płeć dziecka.

USG połówkowe – kiedy się je wykonuje?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest jednym z najważniejszych narzędzi służących do kontrolowania rozwój płodu. Przyszli rodzice mogą natomiast w ciągu kolejnych miesięcy obserwować, jak zmienia się i rośnie dziecko, jak zaczyna przypominać noworodka. Przede wszystkim jednak USG to narzędzie medyczne, które pozwala ocenić rozwój płodu i wykryć ewentualne, niepokojące zmiany. Opieka okołoprenatalna jest coraz lepiej rozwinięta, m.in. właśnie dzięki dokładności badań USG. Większość przyszłych mam wykonuje ich znacznie więcej, natomiast Ministerstwo Zdrowia zaleca minimum 4:

  • między 11. a 14. tygodniem ciąży;
  • między 21. a 26. tygodniem ciąży;
  • między 27. a 32. tygodniem ciąży;
  • po 40. tygodniu ciąży.

USG połówkowe to drugie wymagane USG. Wykonywane jest, jak sama nazwa wskazuje, właściwie równo w połowie ciąży. Zaleca się, aby przeprowadzić je do 22. tygodnia.

Dlaczego USG połówkowe jest tak ważne?

Kalkulator ciąży czy aplikacje dla przyszłych mam dostępne na telefonach około 20. tygodnia przypominają, że zbliża się czas wykonania USG połówkowego, a co za tym idzie – przyszli rodzice mogą poznać płeć dziecka. Zdarza się, że informację tę (jednak z zastrzeżeniem, że nie jest pewna) lekarz przekazuje podczas wcześniejszego USG, natomiast w przypadku połówkowego można spodziewać się ostatecznego potwierdzenia płci. Narządy rozrodcze w tym okresie są już ukształtowane, więc jeśli tylko maluch nie obróci się tak, że zasłoni kluczowe miejsca, będzie można dowiedzieć się, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka.

Podczas USG lekarz ocenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo, bada jego organy wewnętrzne. Dokonuje także pomiarów płodu – CRL, czyli od czubka głowy do pupy, lub FL (długość kości udowej). To idealny moment, aby wykonać badanie 3D lub 4D, ponieważ narządy dziecka są już dostatecznie ukształtowane, a kości na tyle miękkie, że ich nie przesłaniają. To właśnie wtedy najlepiej widać płód.

Podczas USG lekarz wykonuje szereg badań diagnostycznych:

  • ocenia wiek płodu,
  • sprawdza położenie łożyska,
  • mierzy ilość wód płodowych,
  • ocenia stan szyjki macicy.

To wszystko pozwala zweryfikować termin porodu.

Ile kosztuje USG połówkowe w prywatnym gabinecie?

Publiczna służba zdrowia gwarantuje 4 bezpłatne USG, w tym połówkowe. Jeśli kobieta znajduje się pod opieką prywatnego gabinetu, za USG musi zapłacić. Cena badania połówkowego nie jest znacząco wyższa od innych i na ogół waha się w przedziale 220–250 zł. Więcej trzeba natomiast zapłacić za badanie 3D i 4D, ono w żadnym wypadku nie jest refundowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here