Jak wybrać dobry wózek na pierwsze dwa lata życia dziecka?

0
1350
Jak wybrać dobry wózek na pierwsze dwa lata życia dziecka?

Dobry wózek może towarzyszyć dziecku od narodzin aż do ukończenia drugiego roku życia. Wszystko dlatego, że elementy wózków są wymienne, a najdłużej służącą ich częścią jest stelaż. Im bardziej będzie on funkcjonalny, tym lepiej dla nas. 

Wózek to element niezbędny w każdym domu, w którym pojawia się dziecko. Wybór wózków jest ogromny, więc trzeba ściśle określić swoje oczekiwania, by wiedzieć, czego szukać. Jeśli najbardziej zależy nam na wielofunkcyjności, wybierzmy wózek 3w1, czyli taki, w którym do stelaża wpina się najpierw gondolę lub fotelik samochodowy, a następnie siedzisko spacerowe. 

Wózek 2w1 czy 3w1?

Wybór wózka jest nierozerwalnie związany z wyborem typu fotelika samochodowego. Jeśli nie mamy ścisłych preferencji co do fotelika, możemy zdecydować się na wózek 3w1, czyli taki, w którym fotelik jest elementem zestawu. Jednak w przypadku, gdy wybraliśmy wcześniej fotelik, poszukiwania stelaża i gondoli znacznie się zawężą, bo nie do wszystkich stelaży będzie można wpiąć fotelik konkretnej marki. Proponujemy, aby poszukiwania rozpoczynać zawsze od fotelika, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w podróży, zatem powinien być maksymalnie bezpieczny i komfortowy.

Fotelik samochodowy wybierany oddzielnie 

Jeśli decydujemy się na wybór fotelika samochodowego kupowanego oddzielnie, na pewno zwrócimy uwagę na klasę bezpieczeństwa, która obowiązkowo musi być na nim określona. Na rynku jest obecnie ogromna liczba fotelików, które w testach ADAC otrzymały ocenę bardzo dobrą i właściwie nie ma powodów, by wybierać produkty o niższych notach. Testy przeprowadzane są na bieżąco i dotyczą wszystkich dostępnych na rynku fotelików. Producenci, których foteliki zostaną ocenione słabo, po prostu wycofują swoje modele z produkcji.

Wózki wielofunkcyjne – na co zwracać uwagę?

Chcąc wybrać wózek na pierwsze dwa lata życia malucha, przede wszystkim zwróćmy uwagę na stelaż, bo on będzie towarzyszył nam najdłużej. Jeśli sporo podróżujemy samochodem i będziemy wozić wózek w bagażniku, powinien on być przede wszystkim lekki i szybki w składaniu. Kółka – w zależności od terenu, w którym zamierzamy używać wózka, mogą być albo średniej wielkości, albo duże. Te drugie lepiej się sprawdzą w miejscach takich jak park, las czy nieasfaltowa droga. Mniejsze kółka to opcja idealna do miasta. Jeśli nie zamierzamy spacerować często w bardzo trudnym terenie, nie wybierajmy wózków z przesadną amortyzacją, bo może nam ona przeszkadzać, kiedy już wymienimy gondolę na siedzisko spacerowe. Regulowana amortyzacja to najlepsza opcja, jeśli wózek ma być używany w różnych warunkach.

Gondola, w której przez około sześć miesięcy będziemy wozić dziecko, powinna mieć przede wszystkim wygodny materac i dużą osłonkę. Dobrze, jeśli jej wentylacja to nie tylko odsłaniana moskitiera w suficie, ale również osłonięta siateczka na wysokości materaca – to sprawi, że latem dziecku będzie znacznie wygodniej spać w wózku. Ponadto gondola powinna być wykonana z solidnego materiału, który odporny jest zarówno na plamy, jak i na światło słoneczne. Pamiętajmy, że gondola nie będzie nam towarzyszyć długo, więc nie wybierajmy modeli bardzo długich, jeśli nie ma takiej konieczności. 

Wózki wielofunkcyjne zwykle mają siedzisko spacerowe z możliwością regulacji oparcia – dobrze, jeśli wybrane przez nas siedzisko będzie umożliwiało maluchowi zarówno siedzenie z opuszczonymi nogami w pozycji prostej, jak i leżenie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość montażu siedziska w dwóch kierunkach. W końcu maluch, który skończył rok, nie chce patrzeć na mamę podczas spaceru, woli obserwować, co się wokół niego dzieje. Ważna dla mam, które będą nosić wózek po schodach lub często wkładać go do bagażnika, jest waga poszczególnych elementów. Stelaż może ważyć od 6 do nawet 12 kg i ta różnica w przypadku noszenia wózka na pewno będzie wyczuwalna. 

Dobierając wózek, przede wszystkim kierujmy się funkcjonalnością i warunkami, w których będzie używany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here