Jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem?

0
2293
Jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem?

Czytanie ze zrozumieniem jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką nabyć powinno każde dziecko. Jako że jest ona przydatna przez całe życie, niezwykle ważne jest opanowanie jej w okresie szkolnym. Jak czytać ze zrozumieniem i jak ćwiczyć tę zdolność? Garść przydatnych porad na ten temat – poniżej.

Co to jest czytanie ze zrozumieniem?

Na czytanie ze zrozumieniem składa się między innymi: rozumienie znaczenia przeczytanych słów, pamiętanie sensu przeczytanych wyrazów podczas czytania kolejnych wyrazów, domyślanie się dalszego ciągu czytanego tekstu, kojarzenie znaczeń w całości myślowe oraz weryfikacja przewidywań. Jak czytać ze zrozumieniem? Proces ten składa się z trzech głównych etapów: wstępnego rozpoznania całości, czytania właściwego oraz syntezy zdobytej wiedzy.

Czytanie ze zrozumieniem w 4 klasie

Uczniowe klasy 4 szkoły podstawowej są w stanie w sposób płynny czytać ze zrozumieniem. Mimo to, w dalszym ciągu potrzebują oni regularnej kontroli na tej płaszczyźnie – tak przez nauczycieli, jak i przez rodziców. W czasie cichego czytania ze zrozumieniem dziecko nie ma kontroli słuchowej nad czytanym tekstem, a to ze względu na fakt, iż treści przyswaja ono przez analizator wzrokowy. 4 klasa to okres, kiedy do programu nauczania wchodzi dużo nowych przedmiotów. W związku z tym, warto upewniać się, że dziecko radzi sobie z przyswajanym materiałem. Do obowiązków opiekunów należy bieżące sprawdzanie, co dziecko zapamiętało z przeczytanego tekstu i czy zrozumiało jego treść. Stanowi to sprawdzony sposób na wyrobienie u pociechy przyzwyczajenia do uważnego śledzenia treści po cichu, ze zrozumieniem.

Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem?

W nauce czytania ze zrozumieniem pomocne mogą okazać się różnego rodzaju książki dla najmłodszych. Przykładem może być pozycja „Kochana rodzinka cz.1, seria: Czytam, rozumiem i wiem” autorstwa Magdy Maciak, z ilustracjami Ali Hanny Burgrabi oraz jej 2 część. Książki te zawierają rozmaite materiały mające na celu opanowanie sztuki czytania ze zrozumieniem. Znaleźć można tutaj zarówno teksty, jak i ćwiczenia czy zabawy plastyczne. Na uwagę zasługują treści napisane z poczuciem humoru oraz uwzględnieniem zagadnień bliskich każdemu młodemu uczniowi. Z pomocą wymienionych książek dziecko opanuje również umiejętność samodzielnego uczenia się oraz krytycznego myślenia. Jak jeszcze ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem? W opanowaniu tej sztuki pomocne okazać mogą się również czasopisma dopasowane do wieku dziecka oraz rozmaite ćwiczenia dostępne w Internecie.

Czytanie ze zrozumieniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here