Co wybrać – kołdrę czy zabawkę sensoryczną?

0
2643

Terapia sensoryczna korzysta z różnych technik leczenia, które zwiększają jej skuteczność. Jedni specjaliści zalecają wykonywanie w jej ramach różnego rodzaju ćwiczeń, inni wykorzystanie terapii zajęciowej, a jeszcze inni liczą na działanie tylko jednego sposobu działania. Decydując się na rozpoczęcie terapii obciążeniowej, warto zastanowić się, jakiego sprzętu do niej użyć- czy zabawek sensorycznych, czy kołdry obciążeniowej.

Czym jest kołdra sensoryczna?

Kołdra obciążeniowa, inaczej nazywana kołdrą sensoryczną, jest stosowana w przypadku umiarkowanej terapii jako jedyny jej element albo jako dodatkowe wspomożenie skuteczności innych zajęć. Charakteryzuje się ona znacznym ciężarem, który położony na ciało wywołuje intensywne doznania. Kołdra sensoryczna ta dobrze wypływa na układ nerwowy, powodując jego silny ucisk, co sprawia, że pomaga w redukcji stresu, napięcia, stanów lękowych, a także w likwidowaniu bóli fizycznych.

Czym jest zabawka sensoryczna?

Zabawka sensoryczna jest zabawką, którą nie tylko ma zająć dziecko, ale także pozytywnie wpłynąć na rozwój jego układu nerwowego. Dlatego zabawki sensoryczne charakteryzują się złożonymi konstrukcjami, żywymi barwami oraz występowaniem w nich dla przykładu brzęczących elementów. Zabawa tak ciekawym przedmiotem intensywnie wpływa na wrażenia słuchowe, wzrokowe i dotykowe, pomagając w rozwoju mózgu dziecka.

Co wybrać- kołdrę czy zabawę?

Decydując się na konkretne rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę czynniki, nad którymi chce się pracować. Dla przykładu zabawka sensoryczna znacznie wspomoże rozwój dziecka, kołdra sensoryczna zaś może mu pomóc tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio do niego dobrana. Warto także pamiętać, że te dwa rodzaje sprzętu używanego w terapii sensorycznej najczęściej wykorzystuje się jako dodatkowe pomoce, które wspomagają działanie profesjonalnej rehabilitacji, dlatego zabawki i kołdry nie mogą stać się jedynymi środkami leczenia poważnych zaburzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here