Choroba wrzodowa żołądka – podstawowe informacje

0
3082

Wielu z nas odczuwa nieraz pewne dolegliwości żołądkowe. Najczęściej znikają one szybko i są spowodowane dość zwyczajnymi sprawami – zjedliśmy za dużo, za tłusto, trochę nieświeże itd. Czasem jednakże mamy do czynienia z chorobą wrzodowa żołądka. Co to jest i jak się objawia? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdą Państwo w poniższym artykule.

Co to jest?

Na czym polega choroba wrzodowa żołądka? Otóż powstają tutaj ubytki w błonie śluzowej żołądka nazywane wrzodami. Dlaczego jednak są to bolesne wrzody? Żołądek przy pomocy specjalnych enzymów trawi pokarmy. Błona śluzowa jest swego rodzaju warstwą zabezpieczającą żołądek przed „zjedzeniem” samego siebie. Kiedy powstaje w niej ubytek, nazywany wrzodem, to niestety enzymy powodują powstawanie bólu…

Powstawanie wrzodów – na czym polega?

W jaki jednak sposób dochodzi do powstania wrzodów? Jakie są przyczyny powstawania wrzodów na żołądku? Przede wszystkim czynnikiem odpowiedzialnym tu za powstawanie wrzodów jest bakteria – Helicobacter pylori. Można rozpoznać ją aż w ponad 90% przypadków choroby wrzodowej. Jednak to nie jest oczywiście jedyny czynnik będący przyczyną powstawania wrzodów na żołądku. Tu bowiem wymienić można jeszcze nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (czyli większości popularnych leków przeciwbólowych), czynniki genetyczne oraz palenie papierosów. Jest jeszcze szereg mniej znanych przyczyn powstawania wrzodów.

Objawy choroby wrzodowej

Przede wszystkim są to bolesne wrzody. Ból pojawia się często po godzinie od spożycia posiłku, ma charakter pieczenia i kłucia. Dodatkowo może pojawić się pieczenie występujące za mostkiem, nudności, wymioty, brak apetytu, odbijanie, spadek masy ciała, wzdęcia itd. Warto jeszcze wspomnieć, że w chorobie wrzodowej może dojść do groźnych powikłań takich jak perforacja czy krwawienie wrzodu. Czasem wówczas może być konieczna operacja.

Leczenie choroby wrzodowej

A jak wygląda leczenie bolesnych wrzodów? Przede wszystkim należy usunąć przyczyny powstawania wrzodów na żołądku, a zatem na pewno wybić bakterię, jeśli została ona potwierdzona w badaniu. Ponadto stosowane są inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają ilość wydzielanego kwasu solnego, redukując tym samym dolegliwości. Oczywiście, nawet jeśli wykryto bakterię, to konieczne jest każe usunięcie pozostałych czynników, które odpowiadają za powstawanie wrzodów. A zatem trzeba przestać palić i zracjonalizować ilość stosowanych leków przeciwbólowych.

Rozpoznanie choroby wrzodowej

Na koniec warto wspomnieć kilkoma zdaniami o samym rozpoznawaniu bolesnych wrzodów. Nie wystarczy bowiem mieć same objawy – one mogą odpowiadać za wiele innych chorób. Trzeba przede wszystkim udać się do lekarza a następnie wykonać kompleksową diagnostykę. Złotym standardem jest tutaj gastroskopia i pobranie wycinka, dzięki któremu stwierdzimy czy jest choroba wrzodowa oraz zbadamy najważniejszy czynnik odpowiedzialny za powstawanie wrzodów, jakim jest bakteria Helicobacter. Dopiero prawidłowe rozpoznanie umożliwia nam podjęcie leczenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here